Szenzációs kártérítések!
Írta: Király Szilvia | 2012. november 26.
Munkám során sajnos gyakran tapasztalom, hogy a baleseti sérülteknek olyan igényeik vannak, olyan magas összegű kártérítést szeretnének, amit lehetetlen elérni. Sokszor hivatkoznak arra, hogy egy ismerősüktől hallották, vagy a Tv-ben látták, az interneten olvasták ki mennyit kapott. Rájöttem, hogy ezt komolyan kell venni, hiszen az országos híradások mellett az igazi hozzáértők szava nehezen jut el a károsultakhoz.Most nem a közösségi média véleményformáló szerepéről akarok írni, de mivel munkámra is áttételesen hatással van, kénytelen vagyok megemlíteni. Mint tudjuk Magyarországon mindenki ért a focihoz és ezután mindenki hozzáteszi a neki tetsző másik dolgot pl. politika, gazdaság, autók stb. Érdekes módon a jogot nem szokták párhuzamba állítani a focival. Mégis ha valaki hallott már egy kártérítési ügyről, akkor rögtön kéretlenül is tanácsokat osztogat a hasonló cipőben járó ismerősének. Könnyű magas összeggekkel dobálózni, de a kéretlen tanácsok mögött nincs semmi szakértelem. A kártérítési ügyeket nem lehet, és nem is szabad egymással összehasonlítani, mert ahogy minden ember, úgy minden eset is egyedi.
Szélsőséges esetek a hírekben
Gondolom mindenkinek eszébe jut egy-két olyan eset, melyet a média szenzációnak szánva kiemelt a sok ezer ügy közül, és nyilvánosságra hozott. Elég csak a Stohl-ügyre gondolni, ahol a hírek jó része arról szólt, hogy a baleset során megsérült idős bácsinak mennyit fizetett a színész és a biztosító. Az internetes hozzászólásokban pedig pro és kontra hangzottak el érvek az összeg nagyságára vonatkozóan. Nekem azt tűnt fel leginkább, hogy mindenkinek határozott véleménye volt arról, hogy a bácsi keveset vagy sokat kapott. Holott senki sem ismerte a pontos körülményeket.
A média által felkapott más esetekben a hírérték általában az, hogy vagy rekord összegű kártérítést kapott a károsult, vagy ellenkezőleg, nem kapott semmit. Az ügy csak húzódik, és tehetetlenségében a médiához fordult a sérült.
Mindkét eset szélsőséges, és nem szabad azt hinni, hogy a mai Magyarországon 10 milliókkal dobálóznak a biztosítók, de azt sem, hogy nem érdemes belekezdeni egy kárrendezési eljárásba, mert úgysem jár semmi.
Ha szakértő nélkül kezdi el a kárrendezést

Tisztában kell lenni azzal, hogy a biztosítók kihasználják a károsultak tudatlanságát, és csak azt térítik, amit a károsult kér. Hiszen nem áll érdekükben többet fizetni.
Egy családban kettős baleset történt, apát és fiát kerékpározás közben elsodorta egy teherautó. A fiú könnyebben, az édesapa súlyosan, életveszélyesen megsérült. Miközben a balesettel kapcsolatban a kártérítést intéztem, kiderült, hogy évekkel korábban 10 éves kisfiúkat egy teherautó elütötte a faluban. Sajnos a baleset következtében életét vesztette. A biztosító fizetett is kártérítést, de csak a vagyoni károkat (temetés) térítette meg. Mivel a szülők és testvérek nem kértek nem vagyoni kártérítést, ezért annak kifizetése elmaradt. Szerencsére még az elévülési időn belül voltunk, így a család az évekkel korábbi haláleset kapcsán is kártérítéshez jutott a közvetítésemmel.
A biztosítónak nincs tájékoztatási kötelezettsége arra vonatkozólag, hogy milyen jogcímeken lehet kártérítést kérni.
A biztosító egy nyereségorientált gazdasági társaság, esetleg egyesület, akinek fő célja a profit szerzés. Hogyan tud magasabb profitra szert tenni? Ha magasak a bevételei (biztosítási díj) és alacsonyak a kifizetései (kártérítés).
Mivel az utóbbi években a kötelező gépjármű felelősségbiztosítások díjai egyre csökkennek, ezért a biztosítók a kifizetéseiket, vagyis a kártérítési összegeket is próbálják csökkenteni.
Ez az oka annak, hogy egyes biztosítók 2012-ben kevesebbet fizetnek egy-egy hasonló sérülés kapcsán, mint 2008-ban. Pedig ezt nem tehetnénk meg! Hiszen az emberi életminőség értéke nem változhatott meg, sőt azóta infláció is volt!
- Ön tudja, hogy a biztosító által egyezségben felajánlott összeg arányban áll-e az Önt ért sérelemmel?
- Kiváncsi lenne arra, hogy hasonló ügyekben, másoknak mennyit fizetett a biztosító?
- El tudná dönteni, hogy érdemes tovább harcolni a biztosítóval, vagy érdemesebb megegyezni vele?
- Elgondolkodott a kártérítési per megindításán, de nem mer egyedül szembeszállni a biztosítóval?
- Vagy attól fél, hogy egy perből vesztesként kerülne ki, így a végén még Önek kell fizetni?
Megfelelő tapasztalat hiányában ezek a kérdések jogosan merülnek fel Önben, és egyedül nem is fog rájuk választ kapni, megoldást találni.
Szakértő segítségével milliókat nyerhet!
A fentiekből látszik, hogy érdemes tapasztalt, és felkészült szakemberrel felvenni a kapcsolatot, mert nem kevés múlhat rajta.
- Nem csak azt mondja meg, hogy kaphat-e valaki egyáltalán kártérítést, hanem azt is, hogy milyen jogcímeken, és mekkora összeg követelhető reálisan.
- Tanácsot tud abban adni már a balesetet követő napokban is, hogy mire érdemes figyelni, milyen számlákat, bizonylatokat kell eltenni, milyen okiratokra lesz szükség.
- Nem utolsó sorban pedig, leveszi a károsult és családja válláról az ügyintézéssel, utánajárással járó gondot, ami személyi sérülés esetén sokszor nem egyszerű feladat.
Jól tudom, hogy ilyenkor nem az az első és legfontosabb gondolata az embernek, hogy kap-e, és ha igen mekkora kártérítést. Hanem az, hogy a sérült minél előbb kikerüljön a kórházból, meggyógyuljon, elmúljanak fájdalmai, visszatérhessen a munkába, folytathassa korábbi életét. Mégis később sokszor hálásak ügyfeleim a gyors intézkedésért, mert így a lábadozás időszakában már kártérítéshez juthatnak, ami nagy segítséget jelent a felmerülő többletköltségek miatt.
Hozzászólások
Szóljon hozzá elsőként cikkünkhöz.